Zakaz spalania niektórych paliw stałych
wtorek, 29 sierpnia 2017 12:55
komin Ekodoradca Gminy Skawina przypomina, że z dniem 1 lipca 2017 r. na terenie województwa małopolskiego weszła w życie przyjęta przez Sejmik Województwa Małopolskiego „Uchwała antysmogowa”. Oznacza ona zakaz stosowania (spalania) poniższych surowców:
  • flotów i mułów węglowych (węgiel kamienny i brunatny o uziarnieniu 0-3 mm)

• drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%

UWAGA!

• od 1 lipca 2017 roku nowo instalowane kominki  (również tzw. ogrzewacze pomieszczeń, piece kaflowe czy popularne „kozy”) muszą spełniać wymagania ekoprojektu. Dotyczy to również sytuacji instalowania kominka w istniejących budynkach np. w ramach wymiany na nowy;

• do końca 2022 roku konieczna będzie wymiana kotłów  na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Mieszkańcy mają 5,5 roku na wymianę tych kotłów;

• do końca 2026 roku trzeba będzie wymienić kotły,  które obecnie spełniają chociaż podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub klasę 4 według normy PN-EN 303-5:2012. Mieszkańcy mają na ich wymianę 10 lat. To dłużej niż żywotność tych kotłów, która w praktyce oceniana jest zazwyczaj na 8-10 lat.

uchwalaantysmogowa

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.gminaskawina.pl.