Urząd Pocztowy w Woli Radziszowskiej
środa, 02 maja 2012 00:00

Sieć urzędów pocztowych zapewnia polskiemu społeczeństwu usługi, które powinny być powszechnie dostępne. Przyzwyczailiśmy się do tego, że u nas także od lat jest Urząd Pocztowy. Niektórzy z nas korzystają z niego, inni nie, ale stanowi on część naszej wsi. Wiele osób narzeka na niedogodne godziny otwarcia - fakt, że dla osób pracujących, są one niewygodne, rozmijają się z czasem odprowadzania dzieci do szkoły i z godzinami powrotów z pracy. Niemniej jednak bardzo ważne dla nas wszystkich jest zachowanie naszej placówki, bo trudno jest sobie wyobrazić Wolę Radziszowską bez Poczty.
Od paru lat Poczta Polska przeprowadza restrukturyzację. Celem zarządu Poczty Polskiej jest zwiększenie dostępności placówek na terenach miejskich, bo dziś w wielu dużych miastach w urzędach są kolejki. Kolejnym celem jest zwiększenie rentowności placówek poprzez przekształcenie urzędów pocztowych w agencje, którym są wypłacane prowizje w zależności od obrotów. Nietrudno domyślić się, że podstawowym kryterium decydującym o zamknięciu placówki jest jej rentowność, a w przypadku urzędu w Woli Radziszowskiej nie możemy pochwalić się dużymi obrotami. Dla części osób istnienie naszego urzędu nie jest istotne, rachunki płacą przelewami bankowymi lub w Skawinie czy w Krakowie, wychodząc z pracy, więc  z niego nie korzystają. Ale poczta jest niezbędną instytucją na naszym terenie - potrzebną wszystkim mieszkańcom Woli Radziszowskiej, przede wszystkim osobom starszym, samotnym, wychowującym dzieci, niepełnosprawnym. Bardzo ważna jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą, dla osób robiących zakupy przez internet. Jeżeli zniknie nasz urząd pocztowy, dla tych, którzy nie dojeżdżają codziennie do pracy, wydłuży się czas dojazdu do placówki pocztowej, narazi ich to także na dodatkowe koszty tym bardziej, że istnienie placówki poczty w Radziszowie też nie jest pewne. Ponadto powiedzmy sobie szczerze, że wieś bez urzędu pocztowego - to brzmi baaaaardzo prowincjonalnie.  W obecnych czasach coraz częściej na wsiach likwidowane są wszystkie udogodnienia, które przez lata mieszkańcy sobie wywalczyli: znikają szkoły, przedszkola, placówki służby zdrowia, linie autobusowe, kioski ruchu, sklepy - wszystko z przyczyn ekonomicznych. To decyduje nie tylko o naszej wygodzie - cierpi na tym nasze poczucie dumy z tej Małej Ojczyzny, naszej okolicy, w której wychowaliśmy się, gdzie mieszkamy, gdzie wielu mieszkańców włożyło wysiłek w powstanie i utrzymanie tych z pozoru drobnych rzeczy, z których codziennie korzystamy.
W gorączce reform utrzymywanie oddziału w Woli Radziszowskiej okazuje się ekonomicznie nieuzasadnione, a przecież nie chcemy dopuścić do likwidacji naszego Urzędu Pocztowego. Sołtys i Rada Sołecka przeprowadzą rozmowy, żeby poczta zmieniła godziny pracy urzędu tak, aby były bardziej "przyjazne" dla nas. Za to my, mieszkańcy Woli Radziszowskiej, zdobędziemy się na małą złośliwość i zrezygnujemy z korzystania z innych placówek, zwiększając obroty NASZEGO Urzędu, żeby nie było ekonomicznego powodu do jego likwidacji.